Wskazówki i nagrody

Mówi się o tym przy wielu okazjach, że mózg nie potrafi wartościować. Nie umie zatem rozróżniać między nawykami dobrymi i złymi. Jeśli wykształciłeś jakiś nawyk niekorzystny, będzie się on wiecznie gdzieś tam czaił, czyhając na właściwe wyzwalacze i nagrody.

Dieta rozdzielna: niełączenia białek i węglowodanów; białka i węglowodany można łączyć z warzywami; dodatkowo, owoców nie wolno łączyć z niczym

Dieta rozdzielna: niełączenia białek i węglowodanów; białka i węglowodany można łączyć z warzywami; dodatkowo, owoców nie wolno łączyć z niczym


 
To wyjaśnia, dlaczego tak trudno wyrobić sobie nawyk regularnego uprawiania sportu czy stosowania zdrowej diety.

Jeżeli jednak nauczymy się wykształcać nowe neurologiczne zwyczaje, które przezwyciężą te zachowania — a więc jeżeli zdobędziemy kontrolę nad pętlą nawyku — możemy zmusić te niekorzystne skłonności do odwrotu i wykształcić pożądany nawyk.
Nawyki wyzwalane są automatycznie przez wskazówkę.
Ucząc się zwracać uwagę na wskazówki
i nagrody, jesteśmy w stanie zmieniać swoje zwyczaje
.
 
 
 

Nawyki wykształcamy przez całe swoje życie, nawet nie pamiętając, skąd nam się biorą różne zachowania.

Rolę wskazówek może pełnić niemalże wszystko:

od wyzwalacza wzrokowego, jakim jest widok batonika czy reklama telewizyjna,
aż po określone miejsce, porę dnia, emocję, utwór muzyczny, sekwencję pojawiających się po sobie myśli
czy towarzystwo konkretnych osób.

Zwyczaje mogą być:

nieprawdopodobnie złożone albo fenomenalnie proste (niektóre nawyki,
jak te powiązane z emocjami, mierzymy w milisekundach).

Wachlarz nagród może sięgać:

od jedzenia czy narkotyków wywołujących doznania fizyczne
po zyski emocjonalne, jak uczucie dumy towarzyszące pochwałom czy gratulowanie samemu sobie.
 

Pamiętaj o wykreowaniu pragnienia. To pragnienie — pożądanie, zachcianka — jak się okazuje, sprawia, że wskazówki i nagrody działają. Pragnienie jest bowiem właśnie siłą napędową pętli nawyku.

To pragnienie jest motorem nawyków. A zrozumienie, jak rozpalić w sobie pragnienie, ułatwia wytworzenie nowego nawyku. Przeprowadzono np. bardzo ciekawe badania marketingowe produktów, które pokazują o co chodzi w tych pragnieniach, które skłaniają do podejmowania akcji. Tu – zakupu. A my „kupujemy” pożądany nawyk : )
Np. w przypadku pasty do zębów kluczowe pragnienie to „uczucia chłodu i mrowienia, a nie same białe piękne zęby” oraz pragnienie „uczucia świeżości w preparacie zabijającym brzydkie zapachy”, a nie trywialnie pozbycie się brzydkiego zapachu.
Z tym preparatem to ciekawe, bo gospodynie tak zapragnęły świeżości, że częściej sięgały też
po odkurzacz.

Jeżeli właściwie wybierzesz wskazówkę, nagrodę i obmyślisz pragnienie, zadziała magia.
Ja mam za sobą na razie wykształcenie nawyku chodzenia na stepperze : )

Pomyślę nad kolejnym nawykiem. Nie będzie to nawyk finansowy, bo i tak mój mindset finansowy mnie pociągnie „w dół”, zgodnie z tym, czego do tej pory dowiedziałam się z webinarów Piotra Łabuza. Chociaż taki drobiazg, jak odkładanie do skarbonki drobnych, wprowadziłam. Mózg absolutnie nie rozumie, co to znaczy dużo czy mało. Uczę go, że oszczędzanie jest pożyteczne : )

Zapraszam do komentowania, Grażyna

PS. Na podstawie książki Charlesa Duhigga „Siła nawyku”

Komentarze: 4

Masz coś do powiedzenia:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Każdy niekorzystny nawyk możemy przekształcić w inny, korzystny dla nas. Najważniejsze, że jest to możliwe :) Wymaga to pewnej pracy i poświęcenia czasu. Jednak kierując się tym, co napisałaś i sięgając po wskazówki i nagrody możemy sobie pracę nad zmianą nawyków znacznie ułatwić :)

Wskazówka powinna być nietypowa: pora dnia na bieganie najlepiej zaraz po pracy, jeśli godzina, to np. „nieokrągła”, 15:10. Z drugiej strony, jeśli jesteśmy przy bieganiu, to obuwie sportowe i strój powinny być przygotowane w widocznym miejscu.
Nagrodą nie mogą być stale batoniki, bo dobrze na tym nie wyjdziemy : ) Raczej nagrodą może być obejrzenie filmu, na które w normalnym grafiku dnia nie robimy miejsca. Ale wiele dobrych emocji może dostarczać sama realizacja celu związana z danym nawykiem i duma z siebie może być wystarczająco dobrą nagrodą.

:)

Wyrobienie w sobie pragnienia jest chyba kluczową sprawą. Bez tego wszelkie zmiany nawyków będą chwilowe.

Pozdrawiam serdecznie!

Masz rację Justynko, pragnienie jest kluczowe. Ale wskazówka i nagroda musi także dotyczyć tego konkretnego nawyku.

Z tym pragnieniem zaś jest kłopot. Na razie miałam dostatecznie silne pragnienie „idealnego” wyglądu i nawyk chodzenia codziennie na stepperze wdrożyłam, bo okazał się skuteczny w zrzucaniu wagi.

A teraz chciałabym wprowadzić nawyk prowadzenia dziennika sukcesu. Ale nie potrafię siebie porwać jakąś ideą, jakimś pragnieniem : ) więc piszę go bardzo nieregularnie.

Videos, Slideshows and Podcasts by Cincopa Wordpress Plugin

Copyright © 2020. Powered by WordPress & Romangie Theme.

Videos, Slideshows and Podcasts by Cincopa Wordpress Plugin