Pętla nawyku, czyli jak działają nawyki

Cały proces działania nawyku w naszym mózgu jest trzystopniową pętlą. Po pierwsze mamy wskazówkę, wyzwalacz, który mówi mózgowi, aby przeszedł w tryb automatyczny, i podpowiada, który nawyk należy wybrać. Potem jest zwyczaj, który może mieć charakter fizyczny, umysłowy czy emocjonalny. I na końcu mamy nagrodę, pomagającą mózgowi zdecydować, czy dana pętla warta jest zapamiętania na przyszłość.

Zaczynamy od tworzenia nawyku (zwyczaju) chodzenia na stepperze jako formy uprawiania sportu.
Na wskazówkę wybrałam dynamiczny utwór zespołu Depeche Mode Just Can’t Get Enough. Moją nagrodą jest odzyskanie figury modelki sprzed paru lat : ) Na razie w ciągu 2 miesięcy ubyło mi 5 kg.

pętla nawyku regularnego uprawiania ruchu w celu odchudzania

pętla nawyku regularnego uprawiania ruchu w celu odchudzania

Pamiętaj, by nie samobiczować się w chwili zapomnienia o kształtowaniu nawyku.
Stało się, trudno, należy się „otrzepać” i brać
od nowa za swoje zadanie.

Z czasem ta pętla — wskazówka, zwyczaj, nagroda; wskazówka, zwyczaj, nagroda — staje się coraz bardziej zautomatyzowana.

Wskazówka i nagroda sprzęgają się, aż pojawi się silne poczucie pożądania. I tak oto rodzi się nawyk.

Powodem, dla którego odkrycie pętli nawyku jest tak ważne, jest fakt, iż ukazuje ona pewną podstawową prawdę: kiedy rodzi się nawyk, mózg przestaje w pełni uczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Przestaje pracować aż tak ciężko lub zwraca się ku innym zadaniom.
Wobec tego, o ile nie będziesz świadomie zwalczać nawyku — dopóki nie zastąpisz go innym — wzorzec będzie ujawniał się automatycznie.

Gdy rozłożysz nawyk na jego składowe, możesz zacząć się nim bawić i w istotny sposób poprawiać jakość swojego życia.

Zapraszam serdecznie do komentowania, Grażyna

PS. Na podstawie książki Charlesa Duhigga „Siła nawyku”

Komentarze: 5

Masz coś do powiedzenia:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Trochę takie warunkowanie :)

Dobrze jest, jak napisałaś mieć odpowiedni bodziec (tu piosenka)i nagrodę (tu figura modelki). Teraz tylko trzymać się twardo założonego planu i nawyk w końcu się utrwali :)

We mnie się to dość szybko utrwaliło. Do tego stopnia, że gdy słyszę tę piosenkę, nawet gdy nie ja ją włączam w celu chodzenia, od razu wskakuję na stepper : )

Tak to już jest z tymi nawykami. Nie jest łatwo wprowadzać nowe nawyki. Zwłaszcza te dobre :) Aby dany nawyk utrwalić potrzeba przede wszystkim czasu, wytrwałości i cierpliwości.
Są 3 fazy wchodzenia w nawyk
I faza – 1-10 dnia – faza początkowego wchodzenia w nawyk. Często w tej fazie zmuszamy się do tego, aby coś zrobić.
II faza – 11-20 dnia – jest to faza, gdzie zaczynamy się wewnętrznie buntować. Jest to faza, w której Ci się najbardziej nie chce i masz dość.
III faza – 21-30 dni – jest to faza adaptacji.
Czyli wystarczy 30 dni, aby wejść w nawyk :)

Z tym okresem 30-dniowym Elu można byłoby dyskutować. Zaprezentowana przeze mnie pętla nawyku ułatwia wytrenowanie nowego nawyku, więc może to trwać krócej. Jakieś trudne nawyki, w zakresie zmiany myśli mogą wymagać więcej czasu.

Witaj,

U mnie to trochę dłużej trwa. Aby wprowadzić jakąś zmianę, nawyk potrzebuję około 2-3 miesięcy, ale potem już jest z gorki. Często jednak nawyki, które staramy się w sobie wyrobić są sprzeczne z naszą naturą i wtedy ten proces trwa jeszcze dłużej.

Pozdrawiam serdecznie!

Videos, Slideshows and Podcasts by Cincopa Wordpress Plugin

Copyright © 2020. Powered by WordPress & Romangie Theme.

Videos, Slideshows and Podcasts by Cincopa Wordpress Plugin