Mam być wdzięczna mężowi, że uwodził moje koleżanki?

Zanim opowiem ci, jak się zabrać za wybaczania za pomocą metody Colina Tippinga Radykalne Wybaczanie, przytoczę przekonywujące przykłady pierwszego oporu ze strony zdradzanej kobiety i argumenty, dlaczego TO działa, w artykule z 2004 roku.
Przyznam, że książki Tippinga Radykalne Wybaczanie, choć ją kupiłam, nigdy nie przeczytałam. A ten skrót istoty metody zaproponowany w artykule jest bardzo przekonywujący, dlatego go przytaczam.

Daruję ci wszystkie krzywdy

Wróżka, październik 2004 r.

Choć przebaczanie jest uniwersalnym prawem wszystkich religii i mądrością wielu starych kultur, przychodzi nam z niemałym trudem. A szkoda, bo pielęgnowanie negatywnych emocji skutecznie zatruwa życie
i rujnuje zdrowie. Jeśli nauczysz się prawdziwie wybaczać, Twój los odmieni się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Monika chce złożyć pozew o rozwód. Ma dosyć.
– Ten drań mnie zdradza, okłamuje, upokarza, dłużej tego nie zniosę… – mówi wzburzona.
Przyszła do mnie, żeby się wypłakać. Wiem, że powinnam ją wesprzeć, ale poznałam już inny sposób wychodzenia z takich sytuacji. Powiedzieć jej o tym czy nie? Może być wściekła, że odwracam kota ogonem. Przyznaję, to nie jest proste, bo Monika musiałaby przestawić się na inne myślenie. Uznać, że ten, który ją krzywdzi, jest jej wybawcą. Może i brzmi to jak herezja, ale Monika dała się w końcu przekonać.

Zdradza mnie, bo sama tego chcę.

Na początku, oczywiście, się wściekła. – Co ty mówisz? Mam być wdzięczna mężowi, że uwodził moje koleżanki, wybaczyć mu wszystko i uznać, że jest aniołem?!

Wyjaśniłam jej, najdelikatniej i najprościej jak potrafię, że zamiast rozdrapywać rany, hodować w sobie urazy
i czuć się ofiarą, warto zobaczyć w tym ważny sygnał, że coś w życiu wymaga zmiany.

Tłumaczę Monice, żeby nie skupiała się na prześladowcy i jego wadach, tylko spróbowała popatrzeć wnikliwiej w siebie, zastanowiła się, dlaczego tak ją to rani. A może jest tak, i z tym Monika od razu się zgodziła, że żyjemy w przekonaniu, iż nie zasługujemy na miłość, bo w dzieciństwie dostaliśmy jej za mało albo wcale. W dorosłym życiu nieświadomie wybieramy więc partnerów, którzy nas dręczą, potwierdzając tym samym, że tak jest naprawdę.

Uświadomienie sobie tego to pierwszy krok do ważnej i uzdrawiającej zmiany. Trzeba jeszcze zaufać,
że wszystko, co dzieje się w życiu każdego z nas, ma głęboki sens i służy naszemu rozwojowi.
Tak patrząc na własne życie, sami dojdziemy do wniosku, że wszystko, co nam się przdarza, czemuś służy. I dlatego nie należy oceniać tego w kategoriach dobra i zła. Jeśli przyjmiemy taki punkt widzenia, nasuwa się pytanie, kim w takim razie jest niewierny mąż Moniki?

Wychodzi na to, że nie draniem, tylko narzędziem w rękach Opatrzności. Swoim postępowaniem wydobył
na światło dzienne problem Moniki, z którego ona sama zupełnie nie zdawała sobie sprawy. Teraz cała złość
i nienawiść powinna zamienić na dobrą energię. Wtedy jej się uda.

Przyznaję, bałam się, że mnie wyśmieje, ale Monika jest na dobrym tropie. Gdy się chwilę zastanowiła, przyznała, że jej pierwszy narzeczony też ją zdradzał. Zostawiła go, ale wyszła za mąż za kogoś, kto robi jej to samo.

Jeśli więc rozwiedzie się z nim, w przekonaniu, że mężczyźni ją krzywdzą, bo wyczuwają,
że ona nie zasługuje na miłość, to ten scenariusz może się powtarzać w nieskończoność.

Jak przerwać to błędne koło?

– Musisz radykalnie wybaczyć – mówię i wcale nie spodziewam się, że Monika pokiwa głową
ze zrozumieniem. Wiem, że to, co mówię, może brzmieć szokująco.

– Tak po prostu mam wybaczyć, przytulić drania do serca? Nie potrafię!

Wcale nie musisz ani go miłosiernie przytulać, a ni nawet mówić mu o tym, że radykalnie wybaczasz. Tu nie chodzi o tradycyjne wybaczanie, które zakłada, że ktoś komuś coś zrobił, że zdarzyło się coś złego. Radykalne wybaczanie jest metodą uzdrawiania siebie. Zmieniasz punkt widzenia i zmienia się rzeczywistość.

Colin Tipping, amerykański terapeuta, twórca metody radykalnego wybaczania, pisze o tym w swoich książkach, prowadzi kursy i seminaria na całym świecie.

Tipping mówi:
Kiedy chociaż częściowo zaakceptujemy tę ideę, uświadomimy sobie, że nie musimy nic wybaczać, bo wszystko, co się zdarzyło, zostało wybrane dla naszego dobra. W tym momencie nasza mentalność ofiary, strach, paranoja, poczucie winy automatycznie znikają, uwalniając energię, którą do tej pory traciliśmy na tłumienie negatywnych przeżyć. To bardzo szkodliwa energia, potrafi nie tylko zatruć życie, ale i zrujnować zdrowie. Odkąd prowadzę warsztaty radykalnego wybaczania i walki z rakiem, ludzie opowiedzieli mi tyle strasznych historii, że doszedłem do przekonania, iż chyba nie ma na świecie człowieka, który chociaż raz w życiu nie doznałby poważnej krzywdy. Chętnie o tych krzywdach opowiadamy, a nasi przyjaciele wysłuchują niekończących się historii. A złe emocje mogą nabierać mocy i przerodzić się w niszcząca siłę. Zostały wypowiedziane, wykrzyczane. Trzeba się ich pozbyć.

No, dobrze, ale jak to zrobić?

Najczęściej wypełnia się specjalny arkusz wybaczania, który można znaleźć w książce Tippinga Radykalne wybaczanie. Można też zgłosić się na warsztaty radykalnego wybaczania. /koniec artykułu/

Dlaczego od tego trzeba zacząć?

Wszelkie twoje próby zaczynania od stawiania celów, afirmacji spełzną na niczym, ponieważ będziesz
w realizacji planów powielać stare wzorce zachowań. A od przeszłości trzeba się odciąć, uzdrowić ją…

Bez tego to sytuacja, jakby się śmiecie, czyli problemy, „zamiatało pod dywan”.

Ja wiem, że to kontrowersyjne podejście, na dodatek mało osób wie o RW i w ogóle nie rozumieją jego istoty.
Ale to jedyna słuszna droga na początek.
Plus EFT (Emotional Freedom Techniques, Techniki Emocjonalnej Wolności), ale to kolejne narzędzie,
o którym może jeszcze nie słyszałaś :-)

Oczywiście, jeśli partner cię zdradził i związek uległ tak głębokiemu rozpadowi, że nie rokuje nadziei
na uzdrowienie relacji, nie zachęcam cię do podejmowaniu decyzji o wybaczeniu i pozostaniu z partnerem.

Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Wybaczając mu, robisz to dla siebie. Byś w kolejnym związku nie powielała własnych starych błędów.

Zapraszam cię do podzielenia się swoimi refleksjami w komentarzu.

Pozdrawiam serdecznie, Grażyna

Komentarze: 1

Masz coś do powiedzenia:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Umiejętność wybaczania to niezwykły dar! Ciekawa metodę zaprezentowałaś podzielę się nią z moim znajomym który ma niezwykły problem aby wybaczyć a z tego powodu sam się wykańcza od środka :/

Videos, Slideshows and Podcasts by Cincopa Wordpress Plugin

Copyright © 2020. Powered by WordPress & Romangie Theme.

Videos, Slideshows and Podcasts by Cincopa Wordpress Plugin