Jak poznać swój finansowy MindSet, czyli podpis neurologiczny?

Badania pokazują, że tylko 12% ludzi pragnie niezależności finansowej, większość nie ma takich ambicji i dąży po prostu do tego, by im było po prostu „lepiej” niż mają obecnie. W mózgu zakodowane są nieświadome strategie, jak podejmujemy decyzje finansowe. Posiadamy „wewnętrzne oprogramowanie” umysłu kierujące naszymi decyzjami dotyczącymi finansów, tzw. finansowy Mindset. Dlatego warto go poznać. To coś na kształt termostatu. Utrzymuje naszą sytuacją stale na tym samym poziomie. Ja np. tak mam, że ile bym nie zarabiała, zawsze znajdzie się powód do wydawania pieniędzy i mój stan konta osiąga pewne mało zadowalające minimum. Dlatego kontakt z Piotrem Łabuzem i jego nowoczesną wiedzą psychologiczną jest tym, czego moja sytuacja najbardziej w tej chwili potrzebuje : ) Mindset pod wpływem okoliczności bardzo łatwo obniża się, ale ciężko go potem podnieść. Trzeba nad nim pracować. I nic nam nie da samo nabycie wiedzy o finansach i podjęcie decyzji o racjonalnym działaniu. Należy zacząć od przeprogramowania umysłu.

Jak powstaje finansowy Mindset?

Pierwszym czynnikiem jest ewolucja. T ona nałożyła na nas kaganiec konsumpcji. Rozwój umysłu nie nadąża za rozwojem cywilizacji. Posługujemy się strategiami człowieka z epoki kamienia łupanego, czyli dążymy do natychmiastowej gratyfikacji. Dlatego większość ludzi tak szybko wydaje pieniądze, nie ma nawyku oszczędzania. Szczególnie wygaszamy wszelkie mechanizmy obronne pozbywania się zasobów w święta. Kupując, wyrabiamy w sobie sabotujący nawyk pozbywania się zasobów. I pętla wydawania „nakręca” się. Drugi czynnik kształtujący nasz finansowy mindset, tzw. imprint, pochodzi od rodziców i bierze się z tego,  co słyszymy i widzimy w dzieciństwie, a dotyczy to pieniędzy, w wieku od 2 do 7 roku życia. A więc, o czym rodzice rozmawiają w zakresie finansów, o czym mówią bliscy czy osoby odwiedzające dom. Szczególnie źle na mindset dziecka wpływa pożyczanie przez rodziców!

Jakie komunikaty słyszymy? Jest ich wiele, ale poniższe są wyjątkowo groźne:

– żeby zarobić, trzeba się naharować – pieniądze są złe – lepiej być niż mieć! – pieniądze szczęścia nie dają… – nie każdy może być bogaty… – nie stać nas na to! Tego typu komunikaty są generatorem ograniczających przekonań. A przecież pieniądze same w sobie nie mają wartości, nie są złe. Nie tylko komunikaty wpływają na nasz mindset, ale też sytuacje, wydarzenia i zachowania. A w końcu także nasze doświadczenia.

Jak odkryć swój finansowy mindset?

Urocza buzia

Wykonaj ćwiczenie. Obowiązkowo na kartce papieru,
a nie na komputerze.

Dokończ zdanie:

 1. Ludzie, którzy mają pieniądze, to…
 2. Miałabym/miałbym więcej pieniędzy, gdybym…
 3. Pieniądze powodują…
 4. Aby mieć pieniądze, muszę…
 5. Pieniądze są…
 6. Jestem przekonany/przekonana, że pieniądze…
 7. Gdybym miał/miała więcej pieniędzy, to…
 8. Ludzie myślą, że pieniądze, to…
 9. Najbardziej boję się, że pieniądze…
 10. Pieniądze to…
 11. Najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o pieniądze, jest…

Wykonuj to ćwiczenie 7-10 dni codziennie, za każdym razem na nowej kartce. Zweryfikujesz w ten sposób zdania wspierające i ograniczające. … a potem przeanalizuj wyniki i postaraj się zidentyfikować swoje przekonania na temat pieniędzy. Zapraszam do dyskusji nt. przekonań dotyczących pieniędzy.

Pozdrawiam serdecznie, Grażyna

Masz coś do powiedzenia:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Videos, Slideshows and Podcasts by Cincopa Wordpress Plugin

Copyright © 2020. Powered by WordPress & Romangie Theme.

Videos, Slideshows and Podcasts by Cincopa Wordpress Plugin